چگونه از آنتن رادیو در برابر صاعقه محافظت کنیم، چگونه از آنتن فضای باز در برابر صاعقه محافظت کنیم

May 23, 2022

حفاظت در برابر صاعقه تجهیزات بی سیم مانند آنتن خودرو آنتن بی سیم در فضای باز عمدتا به دو بخش تقسیم می شود:

1: از برخورد صاعقه مستقیم به آنتن جلوگیری کنید

بسیاری از آنتن های فضای باز در ارتفاع بالا نصب می شوند.اگر آنتن در بالاترین نقطه اطراف، به خصوص در پشت بام ساختمان باشد، خطر برخورد مستقیم با صاعقه وجود دارد.صدمات ناشی از برخورد مستقیم صاعقه به آنتن بسیار زیاد است..

اگر صاعقه مستقیم به آنتن بیرونی برخورد کند، انرژی صاعقه به کل سیستم در امتداد آنتن هجوم می‌آورد و باعث آسیب به تجهیزات مانند اثرات الکتریکی، حرارتی و مکانیکی می‌شود.
بنابراین آنتن های فضای باز باید مراقب باشند تا از خطر برخورد مستقیم صاعقه جلوگیری شود.

بنابراین چگونه آنتن اقدامات حفاظتی مستقیم در برابر صاعقه را انجام می دهد؟
لازم است آنتن فضای باز را در محدوده حفاظتی میله صاعقه قرار دهید.
به عنوان مثال، اگر آنتن بی سیم بیرونی بر روی سقف ساختمان نصب شده باشد، اگر آنتن در بالاترین نقطه پشت بام باشد، آنتن به عنوان یک صاعقه گیر عمل می کند و خطر برخورد مستقیم صاعقه بسیار زیاد است.
در این زمان باید یک میله برق گیر در کنار آنتن نصب کنید، فاصله مشخصی از آنتن داشته باشید و بالاتر از آنتن قرار بگیرید.با توجه به محاسبه الگوریتم برد حفاظتی صاعقه گیر، آنتن باید در محدوده حفاظتی صاعقه گیر باشد.

2: حفاظت در برابر افزایش صاعقه القایی آنتن بی سیم در فضای باز

پس از حذف خطر برخورد مستقیم صاعقه، نکته دیگر حفاظت القایی است.هنگامی که صاعقه در اطراف اتفاق می افتد، ممکن است یک نوسان ولتاژ بالا بر روی آنتن ایجاد شود و این ولتاژ به تجهیزات فرستنده گیرنده در امتداد آنتن حمله می کند و باعث آسیب به قطعات، پورت ها و غیره می شود. بیشتر آسیب به تجهیزات آنتن ایجاد می شود. توسط رعد و برق القایی

در حال حاضر مهمترین اقدام حفاظتی اتصال صاعقه گیر آنتن به صورت سری با آنتن است.در انتخاب دستگاه حفاظت از صاعقه آنتن باید به پارامترهایی مانند فرکانس، رابط، امپدانس، تلفات ورودی و نسبت موج ایستاده توجه شود که باید با سیستم مطابقت داشته باشد و نمی تواند بر انتقال سیگنال سیستم تأثیر بگذارد.رابط برق گیر فیدر آنتن Uchi دارای سر N، F، SMA، TNC، BNC، DIN و غیره است.